Genel

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Yazar :  | 

Cumhuriyetin ilan edilmesi ile Türk kadınının toplumdaki yeri ve önemi oldukça değişti. Kadınların erkeklerle birlikte toplumda eşit şartlarda yer almaya başladı.

Atatürk’ün de dediği gibi; ” İnsan topluluğu, bir ulus erkek ve kadın denilen iki cins insanlardan oluşmaktadır. Olabilir mi ki, bir kitlenin bir parçasını ilerletelim. Diğerini göz ardı edelim de, kitlenin tamamı ilerlemiş olabilsin? Mümkün müdür ki bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça diğer kısmı göklere yükselebilsin? Şüphe yok, ilerleme adımları, dediğim gibi iki cins tarafından beraber, arkadaşça atılmak ve gelişme sahalarında ve yenilikle birlikte mesafe almak gereklidir.”

Cumhuriyet etnik kökeni ne olursa olsun tüm yurttaşların Türk ulusu kimliğinde birleştirmektedir. Hep birlikte huzur içinde birlik ve beraberlik duygusuyla çalışarak ilerlemeye çalışmak gerekir.

Bir cumhuriyet kadını olarak Baş Komutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına zor şartlarda kazanılan özgürlüğü Cumhuriyet gibi demokratik bir rejimle taçlandırdığı için sonsuz teşekkür ediyorum, saygı ve minnetle anıyorum.

Bu ülke çok kolay kazanılmadı, kadınlı erkekli savaşıldı lütfen ama lütfen cumhuriyetin  önemini çocuklarımıza anlatalım ve sahip çıkalım.

CUMHURİYETİMİZİN 95. YILI KUTLU OLSUN!

bir görüş bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir