Mekanlar

3. NESİL KAHVECİLİK VE THE BEAVER COFFEE SHOP

Yazar :  | 

İyi akşamlar herkese… Biliyorsunuz ki son zamanlarda 3. nesil kahveciler çok yayıldı, siz de her yerde 3. dalga kahveci yazısını görüyorsunuzdur.

Öncelikle nedir bu 3. nesil?

Bunu anlatabilmek için önce 1. nesil (dalga) kahve yani daha 1900’lü yılların  başında hayatımıza giren ve şimdi de çok aşina olduğumuz çözülebilir, su ile karıştırılıp içilebilen kahveyi anlatır. 2. nesil (kahve) herkesin ismine aşina olduğu büyük kahve zincirlerinde sunulan latte, cappuccino, espresso gibi kahveleri yani kahveden daha fazla keyif almayı anlatır.

E bu durumda 3. dalga ne oluyor derseniz, bu akımda kahveye saygı duymayı, ona özel davranmayı gerektiriyor. Yemek gibi, şarap gibi… Bu akımda yine kahvenin hangi ülkeden geldiği, hangi çiftlikte üretildiği, nasıl kavrulduğu ve en iyi lezzeti ve aromayı elde edebilmek için nasıl demlendiği çok ama çok önemli bir yer tutuyor.

Kahveler genellikle Arabica ve Robusta olarak ikiye ayrılıyorlar. Arabica daha yumuşak içimli ve aroması yüksek kahveler sunarken, Robusta daha sert ve sindirimi biraz daha zor tatlar kullanılmaktadır. Bu sebeple 3. nesil kahvecilik sektöründe genellikle Arabica kahveleri kullanılmaktadır.

Bugün sevgili Nursevin ablamız tarafından sabah kahvemizi içmek üzere Konyaaltı Sahilinde bulunan çok şık ve keyifli bir mekana davet edildik: The Beaver Coffee Shop 

Antalya’da üçüncü şubelerini yeni açmışlar ve Konyaaltı sahilinde, deniz kenarında geniş bir bahçesi de olan oldukça şık dizayn edilmiş bir mekan. Hafta sonu çocuklarınızla gidip, onların da rahatça koşturabileceği; hafta içi de elinize kitabınızı alıp gidebileceğiniz ya da mekandaki kütüphaneden alabileceğiniz kitapları okuyabileceğiniz çok keyifli bir yer. Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki Türkiye genelinde bile ilk 5’e açık ara çok rahatlıkla girer.

Nefis kokulu ve lezzetli muhteşem kahvelerin yanında sundukları ve asla katkı malzemesi kullanmadıkları tatlıları (ki brownie ve sebastian cheesecake bence en iyileri) ve börekleri çok başarılı ve Koray (3.nesiltatlici instagram adı) bey bunları kendisi özel olarak sadece burası için üretiyor.

Bu arada mekanın sahipleri Emre ve Davut beylerle sohbet etme imkanımız oldu. Ve kendilerinden markanın hikayesini de dinledik. Bana çok hoş gelen hikayeyi sizlerle de paylaşmak istiyorum. Bu arada markanın logosu “kunduz”

“Kadim bir inanışa göre, kunduzlar etrafına yaşam enerjisi veren denge merkezleridir.
BEAVER COFFEE, usta ellerde hazırlanan kaliteli ve taze kahveyle gününüze enerji ve denge katmak için Olympos, Kültür ve Konyaaltı’nda hizmetinizde.
Yaşadıkları ortamı kendilerine özgü bir biçimde değiştirme yeteneğine sahip, oldukça çalışkan canlılar olan kunduzlardan ilham aldık. Bu ilhamı gönlümüzdeki kahve aşkıyla birleştirdik.
Ülkemizdeki kahve anlayışına katkı sağlayabilmek ve bu anlayışı bir seviye yukarı taşıyabilmek için kaliteli ürünleri, en ideal yöntemlerle hazırlayıp, kahve ile ilgili bildiklerimizi sakınmadan misafirlerimizle paylaşarak kunduzlar gibi çalışıyoruz.

Kahve, topraktan fincana her seferinde eşsiz bir kova çekeceğiniz bir sonsuzluk kuyusudur. Kahve=Hayat.”

Slogan tam bana göre Kahve=Hayat 😋 Uzun lafın kısası haftada en az 1 kere gidip kahve içeceğim, deniz kenarında kitabımı elime alıp keyifle okuyacağım şık ve kaliteli bir mekan buldum. Siz de mutlaka ziyaret edip denemelisiniz.

4 Comments

 1. Nursevin

  Ekim 26, 2018 at 6:21 am

  Yazı harika olmuş Evrencim Kahveden anlamak bir başka oluyor.

  • Evren Martı

   Ekim 29, 2018 at 6:18 am

   Benim gibi bir kahve tutkunu olunca insan biraz daha seçici oluyor

 2. Dilek Afiyon Avcı

  Ekim 26, 2018 at 7:30 am

  Harika bir günden kalan güzellikler…

  • Evren Martı

   Ekim 29, 2018 at 6:18 am

   Çok güzel ve keyifli bir gündü…

bir görüş bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir