Sağlık

EKİM AYI BOYUNCA TÜKETİLECEK EN FAVORİ YİYECEKLER HANGİSİDİR?

Yazar :  | 

Mevsiminde yenen sebze ve meyvelerin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Bunlar sadece tat olarak midemizi değil aynı zamanda ucuz olmaları sebebiyle cüzdanımızı da mutlu ediyorlar. Gerçi artık her zaman istediğimiz yiyeceği istediğimiz zaman bulabilsek de siz yine de mevsiminde yemeye özen gösterin. Ekim ayı boyunca yenebilecek 5 lezzetli gıda:

1.ARMUT

Büyük boy bir armudun günlük lif ihtiyacımızın 1/4’ünü sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz? En zengin lif kaynaklarından biridir. Armut kalorisi çok düşük olmasına rağmen besin değeri açısından oldukça zengindir. C ve K vitamini ve potasyum içerir. Bunun dışında özellikle Ekim ayında inanılmaz lezzetlidir.

2. KIRMIZI PANCAR

Bize göre doğanın mucizelerinden birisi… Evet bildiğimiz pancardan bahsediyorum. Pancar suyu sporculara düzenli olarak içirildiğinde performansları üzerinde çok olumlu bir etkisi olmuştur. Kaslardaki oksijen dengesini korurlar. Salatalarda veya et yemeklerinin yanında kullanılabilir.

3. ERİK

Ekim ayının sonuna kadar bulabileceğiniz erikler yüksek oranda antioksidan içerir. Bağışıklık sisteminizi düzenlemek için kullanabilirsiniz. Özellikle kuru erik içerdikleri yüksek lif sayesinde bağırsak florasını da güçlendirirler. Ama yeterli miktarda su içmeyi unutmayın.

4. TAZE FASULYE

Yeşil Fasulye sonbahar boyunca mutlaka herhangi bir öğününüzde bol miktarda yer almalıdır. 100 gramında sadece 30 kalori vardır. Bol miktarda B vitamini, folik asit ve demir içerir. Fasulyede bulunan Beta-Karoten, A vitamini öncüsüdür ve özellikle göz sağlığınız için önemlidir.

5. KESTANE

Kestane muhteşem lezzetine rağmen oldukça düşük bir kaoriye sahiptir. 100 gramında 170 kalori vardır. Kestane, C vitamini, folik asit, magnezyum ve potasyum gibi değerli vitamin ve mineraller içerir. Kalp ve damar sağlığı için oldukça önemlidir.

bir görüş bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir