Sağlık

MEME KANSERİ 1-31 EKİM FARKINDALIK AYI

Yazar :  | 

Her 8 kadından biri meme kanseri riskiyle karşı karşıya…

Kadınlarda en çok görülen kanser tipi, meme kanseridir. Ne yazık ki ben bu hastalıkla halam sayesinde tanıştım. Uzun, ağrılı ve zor bir dönem geçirdik hep beraber. Kemoterapi seansları sonucu tek göğsü alındı halamın ve psikolojik olarak da çok yıprandı. Kaşlarının, saçlarının dökülmesi ve bir kadın olarak tek göğüsünün olmaması onu çok üzdü.

Meme kanseri süt kanalları içerisinde görülen kanser hücreleridir. Tam olarak bilinmese de bir çok nedeni olan bu hastalık kadınlarda yaş ilerledikçe daha sık görülmektedir. 50-70 yaş meme kanserinin en sık görüldüğü dönemdir.

Meme Kanseri tedavisinde erken teşhis çok önemli ve bunu uzmanlar da özellikle belirtiyorlar. Özellikle ailesinde meme kanseri olanların 40 yaşından itibaren daha sık kontrol yaptırmaları gerekmektedir. Çünkü bu kansere yakalanma riskleri çok daha fazladır.

Peki meme kanseri belirtileri nelerdir?

  • Memede; genellikle ağrısız, sert, hareket ettirilebilen veya sabit yerinden oynamayan, zamanla büyüyebilen yapıda ve karakterde ele gelen şişlikler.
  • Gözle görülebilir şekilde, meme boyutunda veya şeklinde oluşan degisiklikler
  • Meme cildinde kızarıklık, morluk, yara, damar genişlemesi, içeri doğru çöküntü, yaygın küçük şişlikler, portakal kabuğu görünüşü gibi değişiklikler
  • Meme başı ve çevresinde, renk ve şeklinde değişiklik, meme başında genişleme, düzleşme, içe çökme, yön değiştirme, kabuklanma, çatlaklar ve yaralar görülmesi
  • Meme başından gelen akıntılar kanlı veya kansız
  • Koltuk altında görülebilen, elle fark edilebilen şişlikler ağrılı veya ağrısız olabilirler

Lütfen sıklıkla kendi kendinize göğüslerinizi kontrol edin ve yılda bir kez de mamografi çektirmeyi ihmal etmeyin.

 

 

 

bir görüş bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir