Seyahat

KARA GÜL DİYARI HALFETİ

Yazar :  | 

Gaziantep gezi planımızı hazırlarken çıktı karşıma Halfeti. Aslında Şanlıurfa’nın bir ilçesi ancak Gaziantep’e daha yakın olduğu için, buradan aldıkları ziyaret sayısı daha fazla ve Halfeti sakinleri de genelde işlerini halletmek için Gaziantep’i tercih ediyorlar. Halfeti eski taş evlerden oluşan kendi halinde bir ilçeyken, 2000 yılında Birecik Barajı’nın yapımıyla sular altında kalıyor. Önceden tedbir alındığı ve köyler boşaltıldığı için kimseye birşey olmuyor ancak çoğu köy Fırat Nehri’nin sularına gömülüyor. Halfeti bu hazin olayın sonunda adını duyuruyor ve köy bir anda turistlerin akınına uğruyor.
Halfeti’nin özelliği, tüm dünyada siyah gülün yetişebildiği tek yer olması. Bu güller tomurcuk şeklinde oluyor, daha fazla büyümüyor. En önemli özelliği ise, dalından koparılıp başka bir yere götürüldüğünde rengi değişiyor, tohumu alınıp başka topraklarda yetiştirildiğinde siyah gül vermiyor. İlk okuduğumda çok etkilendiğim bu durum, Halfeti’nin mikroklima iklimine sahip olmasından kaynaklanıyor. Bahar aylarında çiçek veren siyah gülü, köy halkı bahçelerinde yetiştiriyor, gelen turistlere satıyor.
Halfeti ilçesi Fırat Nehri’nin yanına kurulmuş, Fırat o kadar büyükki, insan nehir olduğuna inanmakta güçlük çekiyor. Nehir kıyısından Halfeti’nin sonuna doğru devam ederseniz sizi Asma Köprü karşılıyor. Tahtadan yapılan bu köprünün üzerine çıkıp manzaranın güzelliğine hayran olabilirsiniz. Fırat üzerinde yapılması gereken en güzel aktivite bir nehir turuna katılmak. Sular altında kalan köylerden sonra, halk kendine yeni bir iş kolu bulmuş, nehir üzerinde tekne turları başlatıp, ziyaretçilerini sular altında kalan köylere götürüyorlar, Halfeti’nin tarihi ile ilgili anlatımlarda bulunuyorlar. Nehir üzerine restoranlar kurmuşlar, evlerinin bazı odalarını pansiyona çevirmişler, bu şekilde geçimlerini sağlıyorlar. Tekneler kendinize özel kiralayabileceğiniz ya da tur düzenleyen başkalarıyla binbileceğiniz tekneler şeklinde ikiye ayrılıyor. Kalabalık bir grupsanız, zaten hiç düşünmeden kendinize özel tekne kiralayın, fiyatları tekne boyutuna ve pazarlık yeteneklerinize göre değişkenlik gösteriyor Bizim gibi iki kişiyseniz, tur maliyetiniz toplamda 30lira. Tur teknelerinin tek kötü özelliği, o sessiz sakin, sadece doğayı dinleyebileceğiniz huzurlu ortamda, bangır bangır şarkılar çalıyor olmaları. Öyle güzel bir doğası varki Halfeti’nin, insan sadece sessizliği dinlemek istiyor.

bir görüş bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir