Seyahat

SERVAN TURAN İLE İTALYA’YI GEZİYORUZ…

Yazar :  | 

Sizi çok bayıltmadan İtalya tavsiyelerimi paylaşacağım.

-İki hafta boyunca bir gençlik kampında gönüllü olarak yer aldım ve Toskana’da Montepulciano diye bir köydeydim. Sonra Büyük şehirlere geçerek ilerledim fakat benim en beğendiğim yerler Toskana’daki bu köy ve kasabalardı. Rönesans zamanından kalan kiliseler sokaklar binalar var ama asla turistik değil. Adeta orta çağı yaşıyorsunuz. Toskana Bölgesindeki Pienza,Montepulciano,Chianchiano Terme ve Biraz turistik de olsa Siena’yı Şiddetle tavsiye ediyorum.

-En beğendiğim yer ise Kesinlikle Siena oldu. Bunun sebebini bilmiyorum ama gidince siz de anlarsınız eminim. Entrikalı bir şehir biraz.

-Toskana’da her yer üzüm bağı olduğu için gittiğinizde ne yapmanız gerektiğini çok iyi biliyorsunuz şimdi onu konuşmayalım zamanı değil 😀 Floransa ve Roma evet harikalar ama her yer insan kalabalığı iken kameramı çıkartıp tek kare fotoğraf çekemedim. Ağzım açık gezdim doğru fakat sanatın bu denli yaygın olmasından dolayıydı bu. Floransa gerçekten açık hava sanat müzesi. Sebebi de o dönemde yaşayan Medici ailesinin ülkedeki çok fazla sayıda sanatçıyı Floransa’ya getirtip şehri mükemmelleştirmeleri sayesinde olan bir olay. Michelangelo tepesinde de üzüme düşebilirsiniz 😉

-Roma’da ise iğrenç bir hostelde kaldım sakın kalmayın. HOSTEL ROMA. işletmecileri saçma sapan tavırlarda ve mekan leş !!!! Vize için rezervasyon yapmak zorunda oldum ve sonra ücretsiz iptalin tarihini kaçırdığım için kalmak zorunda kaldım. İlk geçtiğim gün Roma Camping de 11 euroya kaldım ve efsaneydi. Ama rezervasyon olduğu için mecburen hostel roma ya geçmek zorunda kaldım. Yoksa paşa paşa keseceklerdi hesabımdan ücretini zaten. Mekanınız Roma Camping olsun yani!!

-Roma’da asla plan yapmayın. Zaten uyamazsınız.  Kendinize en az 3 gün ayırarak sadece sokaklarında kaybolun. Gitmek istediğiniz bir yere varmanız 3 saat sürebilir. Çünkü her yer o kadar güzel ki. Bakmadan geçmeye kıyamıyorsunuz. Euro pahalı olmasa fiyatlar gerçekten makul. Sadece bize fazla geliyor.

-Carbonara diye bir makarna türevi keşfettim.  Mutlaka yiyin !!!

-Şuraya gidin buraya gidin diye kafanızı karıştırmayacağım her şey karşınıza çıkacak zaten tadını çıkarın siz …

-Vatikana mutlaka tam 1 gün ayırın derim. Zamanında kuyu sularına ne karışmışsa içerdeki müzede acayip bir ortam var 😀 Vatikan girişinde Nijerya’li tur çalışanı bir ablayla tanıştık ve 33 euroya bizi vip tura sıra beklemeden aldı. Pazarlık sonucu bu rakama ulaştık ama normalde 45 euro. Bu kişiler size yanaşıp tur ister misiniz diyen kişiler. Kazıklanmıyorsunuz merak etmeyin bence işinizi onlarla halledin. Sistina şapelinde en az 30-40 dl bekleyin ve sadece izleyin.  Roma’daki tek hayalim bunu görmekti ve muhteşemdiiiiiiii!!! Her yerde Türk var. Video çekerken Türk bir ailenin bebeğine çarpıp yere düşürdüm :(( o derece çok Türk var. (bebeğin gönlünü aldım sonra küsmedi bana) 😀

 

Çok da uzatmadan diyeceğim o ki. Bu ülke bir harika dostum. ! Avrupa’yı bana sevdirdi resmen…

bir görüş bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir