Seyahat

TOLİMTUR İLE SON GÜN ŞANLIURFA’DAYIZ…

Yazar :  | 

Şanlıurfa tabelasını gördüğümüzde 20:30 civarıydı. Geceyi kaçırmamak ve bir an önce meşhur Sıra Gecesine katılmak içinŞanlıurfa tabelasını gördüğümüzde 20:30 civarıydı. Geceyi kaçırmamak ve bir an önce meşhur Sıra Gecesine katılmak için doğruca Sıra Gecesi yapılan yere gittik. Tabii ne tür müzik seversiniz bilemem ama Sıra Geceleri pek bana göre değilmiş onu anladım. Halbuki tur arkadaşlarımın çoğu oldukça eğlendi.

Son gün Urfa’yı geziyoruz.Öncelikle bu şehir çok sıcak. Tamam bunu hepimiz biliyoruz ama Nisan ayında 30 küsur derece ne demek arkadaş?

Balıklıgöl

Balıklıgöl harika bir yer. Dini dokusu, muhteşem mimarisi ve daha pek çok özel detayı ile buradaki havayı mutlaka solumanız lazım. Balıklara yem atamadık çünkü çok fazla beslenmeden dolayı ölüyorlarmış o sebeple haftada 2 gün sadece besleyebiliyorsunuz. Camii içerisine gitmeniz ve çevredeki dükkanlardan tespih, yemeni, seccade tarzı eşyalar almanız lazım. Bu kısım biraz İstanbul & Eyüp gibi aslında. Ama Balıklıgöl kesinlikle görmeniz gereken bir yer benden söylemesi…

Harran

Harran Evleri ve dünyanın ilk islam üniversitesi olan Harran Üniversitesini de mutlaka görmelisiniz. Bambaşka bir havası ve beni çok etkiledi. Çeşitli dinlerin geçtiği Harran, Politeist (Çok Tanrıcılık) inancına sahip. Ay, Güneş ve gezegenlerin kutsal olduğu Asur ve Babil medeniyetlerinin Paganizm merkezlerinden birisi. Harran, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ve burası hakkında sayfalarca yazı yazılabilir.

Göbekli Tepe

Tüm bildiklerimizi, tarih bilgilerimi sorgulattı bana burası. İnsanlık tarihi hakkında bilkinen her şeyi sıfırlayan, belki de tüm dünyayı yeniden düşünmeye zorlayan, dinler hakkında-ki tüm bilgilerimizi değiştiren, Dünyanın en eski tapınağı, dini tören alanı. Burada kazılar devam ediyor. Dairesel biçimde 20 tapınak olduğu tespit edilmiş ve şimdiye kadar 6 tanesi gün ışığına çıkarılmış.

Tarihi M.Ö. 12.000 yıl öncesine uzanan, biinen ve bulunan en eski ve em büyük ibadet merkezi burası. Heykeltıraşları kıskansıracak akdar başarılı taşı taşla kırarak yapılan heykellerin 12.000 yıl önce yapılmış olması gerçekten inanılmaz ve muhteşem. Herşeyden biraz barındıran Göbekli Tepe biraz toz – toprak, biraz sanat, biraz tarihöncesi, biraz hayal dünyası şimdilik; fakat çokca gizem, başarı, merak ve dünya uygarlık tarihi kronolojisinin değişimi demek oluyor.

Yeme İçme

Urfa’da mutlaka ciğer yemelisiniz dediler ve ben de meraktan tadına baktım ama öyle çok efsane bir tat değildi. Siz yine de deneyin…

bir görüş bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir